W jednym z niedawnych wpisów zahaczyłem pobieżnie o bike fitting, który miałem okazję odbyć podczas niedawne pobytu w Polsce. Postanowiłem pociągnąć temat dalej i wytłumaczyć o co w tym wszystkim biega.
Bike fitting. Spotkaliście się może z takim pojęciem? W bardzo dużym skrócie to nic innego jak ustawienie optymalnej pozycji na rowerze, która ma zapewnić wygodną, efektywną jazdę z maksymalnie możliwą mocą, bez ryzyka złapania kontuzji przeciążeniowych.
Jednym słowem chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie i komfort. Dlatego moim skromnym zdaniem, każdy kto jeździ na rowerze - nieważne czy jest zawodowcem czy amatorem - powinien mieć na uwadze wypracowanie właściwej pozycji i w tym celu udać się od czasu do czasu na bike fitting. Przy okazji można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o swoim organizmie, a co najważniejsze przekonać się, czy rzeczywiście funkcjonuje jak powinien.
W życiu rowerzysty niejednokrotnie zdarzają się tzw. "ukryte kontuzje". Niby trochę pobolewa (najczęściej kolano, biodra, dolne odcinki pleców), ale po chwili przestaje i wydaje nam się, że to nic groźnego. O wszystkim zapominamy, żyjemy dalej, aż tu nagle zaczyna się dziać coś niedobrego. Jak widać pewne urazy odzywają się po czasie, a bike fitting ma w zadaniu wychwytywać takie paskudztwa w samym zarodku. Wyniki badań natychmiast dadzą sygnał o występujących przeciążeniach, a zespół specjalistów zaleci cały zestaw ćwiczeń, które mają zapobiec pojawieniu się późniejszych komplikacji.
Cały proces bike fittingu trwa przeważnie około dwóch - trzech godzin. W punkcie Veloart w Krakowie mam okazję korzystać z nowoczesnego systemu Retul 3d. Jak to wygląda od środka? Najpierw siadamy na specjalnym rowerze trenażerowym i jedziemy. Na kilku strategicznych punktach ciała (np. kolanie, stopie, kostce, udzie, miednicy ) mamy umieszczone specjalne czujniki, które sprawdzają prawidłowość naszej pozycji i po drodze wychwytują usterki. Niezwykle ważną rolę odgrywa doświadczenie osoby odczytującej wyniki. Jej zadaniem jest szybkie wnioskowanie i zaplanowanie grafika zajęć profilaktycznych zgodnych z indywidualnymi preferencjami badanego.