2015-04-07
Zdrowie kości a kolarstwo

Według badań CBOS z 2013 roku dotyczących aktywności fizycznej Polaków, jazdę na rowerze w ciągu ostatniego roku uprawiało 51% osób, w tym dalsze 51% osób jeździło regularnie. Można więc śmiało stwierdzić, że około 25% Polaków jeździ na rowerze regularnie. Nie ma się czemu dziwić, skoro kolarstwo jest należy do jednej z najłatwiej dostępnych form ruchu, która dodatkowo poprawia funkcjonowanie wielu układów organizmu człowieka. 

Osoby regularnie jeżdżące na rowerze, zwiększają nie tylko wydolność układu oddechowego czy krwionośnego, ale również zwiększa się zdolność m.in. termoregulacji, poprawia się tolerancja glukozy (zmniejsza ryzyko cukrzycy typu II), jak również zwiększa się sprawność układu ruchu, w tym siła i sprawność tkanki mięśniowej.

Niemniej jednak są obszary, na które osoby uprawiające regularnie kolarstwo, powinny zwrócić szczególną uwagę. Jednym z nich jest funkcjonowanie układu kostnego. Jakkolwiek kolarstwo niewątpliwie zwiększa sprawność układu ruchu, o tyle trzeba zwrócić szczególną uwagę na zdrowie kości kolarzy. Przegląd badań dotyczący tematu układu kostnego u kolarzy (Olmedillas i in, 2012) pokazuje bowiem, iż siły działające na rowerze niestety nie wywołują dodatkowego efektu prozdrowotnego na nasze kości. Warto podkreślić, iż zawodowi kolarze, najczęściej pomiędzy treningami czy wyścigami odpoczywają nie wykorzystując siły nóg, co również nie wpływa korzystnie na gęstość kości. Ponadto, upadki które towarzyszą wyścigom kolarskim, również mogą wpływać negatywnie na stan zdrowia kości.

Również dieta uboga w produkty bogate w wapń (produkty mleczne, ryby, jaja, rośliny strączkowe, niektóre zielone warzywa jak np. jarmuż, kasze czy orzechy i nasiona), może negatywnie przyczyniać się do obniżenia zawartości wapnia w kościach, a tym samym do zmniejszenia gęstości masy kostnej i podatności na urazy kostne podczas upadków.

Świadomi tych zagrożeń, w drużynie ActiveJet Team staramy się przeciwdziałać obniżeniu gęstości masy kostnej. Nasze działania są dwutorowe tj. poprzez odpowiednio dobrany trening w połączeniu z właściwą dietą i suplementacją. Trener Jakub Pieniążek przeprowadza z kolarzami ActiveJet regularne sesje treningu siłowego, gdyż trening z obciążeniem jest najlepszą formą stymulacji gęstości tkanki kostnej. Regularny trening z zastosowaniem odpowiednio dobranych obciążeń nie tylko zwiększa siłę mięśni, ale również bardzo korzystnie wpływa na gęstość tkanki kostnej. Dodatkowo, również dieta i suplementacja dopełniają efekt prozdrowotny, gdyż chcąc zadbać o prawidłową gęstość kości, pokarm musi dostarczać odpowiednią ilość wapnia, fosforu, witaminy D i K, czy mikroelementów odpowiedzialnych za procesy kostnienia. Ponadto, w okresach urazów, jak również w okresach bardzo intensywnego treningu fizycznego, wprowadza się suplementy zawierające dobrze przyswajalny wapń wraz z witaminą D i K, które korzystnie wpływają na gęstość tkanki kostnej. W przypadku ActiveJet Team wapń kolarze mają możliwość suplementacji ALE OsteoCalcium, które stanowi doskonałe uzupełnienie ich codziennego reżimu treningowo-dietetycznego.

Takie dwutorowe postępowanie daje już pierwsze efekty nie tylko prozdrowotne, ale przede wszystkim efekty sportowe. Kolarze ActiveJet Team już w tym sezonie pokazali, że będą się liczyć na arenie krajowej i międzynarodowej!

 

Twitter